MAX16904SATB41/V+T
detaildesc
MAX16904SATB41/V+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX16904SATB41/V+T
Package:
10-TDFN (3x3)
Description:
IC REG BUCK 4.1V 600MA 10TDFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 600mA
Number of Outputs 1
Base Product Number MAX16904
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-TDFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.1V