
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX15462CATA+T
Manufacturer:
Package:
8-TDFN (2x2)
Manufacturer Standard Lead Time:
17 Weeks
Description:
IC REG BUCK ADJ 300MA 8TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$2.869
$2.869
10
$2.57735
$25.7735
25
$2.43656
$60.914
100
$2.11185
$211.185
250
$2.00355
$500.8875
500
$1.79778
$898.89
1000
$1.6245
$1624.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Himalaya |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX15462 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 37.37V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |