M55342K05B20B0RWS
detaildesc
M55342K05B20B0RWS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K05B20B0RWS
Package:
2208
Description:
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.225W 2208
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series Military, MIL-PRF-55342, RM2208
Package Tray
Features Military, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 20 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.225W
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Size / Dimension 0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
Base Product Number M55342
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2208
Temperature Coefficient ±100ppm/°C