M55342K03B942APWS
detaildesc
M55342K03B942APWS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K03B942APWS
Package:
1005
Description:
RES SMD 942 OHM 0.1% 1/5W 1005
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series Military, MIL-PRF-55342, RM1005
Package Tray
Features Military, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 942 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Size / Dimension 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Base Product Number M55342
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1005
Temperature Coefficient ±100ppm/°C