M39006/33-0024
detaildesc
M39006/33-0024
Vishay Sprague
Product No:
M39006/33-0024
Description:
WET TANT CAP
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/33, CLR93
Package Bulk
Ratings -
Features High Reliability, Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 220 µF
Failure Rate M (1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code T2
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 120Hz