M39006/25-0121
detaildesc
M39006/25-0121
Vishay Sprague
Product No:
M39006/25-0121
Description:
CAP TANT 68UF 20% 25V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/25, CLR81
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Failure Rate P (0.1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C