M39006/25-0116
detaildesc
M39006/25-0116
Vishay Sprague
Product No:
M39006/25-0116
Description:
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/25, CLR81
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 390 µF
Failure Rate P (0.1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C