M39006/22-0057
detaildesc
M39006/22-0057
Vishay Sprague
Product No:
M39006/22-0057
Description:
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
Package Bulk
Features High Reliability, Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 390 µF
Failure Rate M (1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C