M39006/09-8754
detaildesc
M39006/09-8754
Vishay Sprague
Product No:
M39006/09-8754
Description:
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/09, CLR65
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 39 µF
Failure Rate R (0.01%)
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 60 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C