M39006/09-8255
detaildesc
M39006/09-8255
Vishay Sprague
Product No:
M39006/09-8255
Description:
CAP TANT 390UF 20% 10V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/09, CLR65
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Failure Rate M (1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C