M39003/03-0408H
detaildesc
M39003/03-0408H
Vishay Sprague
Product No:
M39003/03-0408H
Description:
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 390 µF
Failure Rate S (0.001%)
Product Status Active
Voltage - Rated 6 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Base Product Number M39003/03
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C