Home / Tantalum Capacitors / M39003/01-5637/HSD
M39003/01-5637/HSD
detaildesc
M39003/01-5637/HSD
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-5637/HSD
Description:
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±5%
Capacitance 39 µF
Failure Rate S (0.001%)
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Base Product Number M39003/01
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C