M39003/01-5604
detaildesc
M39003/01-5604
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-5604
Description:
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±5%
Capacitance 56 µF
Failure Rate S (0.001%)
Product Status Active
Voltage - Rated 6 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Base Product Number M39003/01
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C