Home / Tantalum Capacitors / M39003/01-5448/HSD
M39003/01-5448/HSD
detaildesc
M39003/01-5448/HSD
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-5448/HSD
Description:
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±5%
Capacitance 39 µF
Failure Rate R (0.01%)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Base Product Number M39003/01
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C