M39003/01-5302
detaildesc
M39003/01-5302
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-5302
Description:
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±5%
Capacitance 0.39 µF
Failure Rate P (0.1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Base Product Number M39003/01
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C