M1570-B-3506-SS
detaildesc
M1570-B-3506-SS
RAF Electronic Hardware
Product No:
M1570-B-3506-SS
Description:
METRIC ROUND SWAGE STANDOFFPLAIN
User Guide
Mfr RAF Electronic Hardware
Type Round Standoff
Color -
Gender Female, Swage
Series -
Weight -
Package Bulk
Plating -
Features -
Material Stainless Steel
Product Status Active
Length - Overall 0.224" (5.70mm)
Diameter - Inside -
Diameter - Outside 0.315" (8.00mm)
Screw, Thread Size M3.5x0.6
Threaded/Unthreaded Threaded
Between Board Height 0.594" (15.08mm)