M1331-562K
detaildesc
M1331-562K
API Delevan Inc.
Product No:
M1331-562K
Description:
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9OHM SMD
Ratings -
Q @ Freq 50 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 5.6 µH
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm)
DC Resistance (DCR) 2.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 124 mA
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Current - Saturation (Isat) 124mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz