KPT2E22-21SEX
detaildesc
KPT2E22-21SEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT2E22-21SEX
Description:
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD SLDR
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPT2E
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C