KPT2E20-41SWEW
detaildesc
KPT2E20-41SWEW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT2E20-41SWEW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation W
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPT2E
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C