KPT07A18-32SEX
detaildesc
KPT07A18-32SEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A18-32SEX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPT07
Number of Positions 32
Shell Size - Insert 18-32
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C