KPT07A18-11SEW
detaildesc
KPT07A18-11SEW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A18-11SEW
Description:
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPT07
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C