KPT07A18-11PEX
detaildesc
KPT07A18-11PEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A18-11PEX
Description:
CONN RCPT MALE 11POS GOLD SOLDER
Shielding -
Orientation N (Normal)
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPT07
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C