KPT07A16-26SEX
detaildesc
KPT07A16-26SEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A16-26SEX
Description:
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPT07
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C