KPT07A14-19SX-EXA206
detaildesc
KPT07A14-19SX-EXA206
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A14-19SX-EXA206
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Shielding -
Orientation X
Termination Solder
Shell Finish Black Zinc
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPT07
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C