KPT07A14-19SWEW
detaildesc
KPT07A14-19SWEW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A14-19SWEW
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Shielding -
Orientation W
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPT07
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C