KPT07A12-10SXEX
detaildesc
KPT07A12-10SXEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT07A12-10SXEX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation X
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Bulkhead
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPT07
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C