KPT06B22-36PF80
detaildesc
KPT06B22-36PF80
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT06B22-36PF80
Description:
CONN PLUG MALE 36POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Obsolete
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPT06
Number of Positions 36
Shell Size - Insert 22-36
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C