KPT02E22-21SEX
detaildesc
KPT02E22-21SEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E22-21SEX
Description:
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD SLDR
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPT02
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C