KPT02E22-21PWDV
detaildesc
KPT02E22-21PWDV
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E22-21PWDV
Description:
CONN RCPT MALE 21POS GOLD SOLDER
Shielding -
Orientation W
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Base Product Number KPT02
Number of Positions 21
Shell Size - Insert 22-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C