KPT02E16-23SEXA206
detaildesc
KPT02E16-23SEXA206
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E16-23SEXA206
Description:
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Termination Solder
Shell Finish Black Zinc
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPT02
Number of Positions 23
Shell Size - Insert 16-23
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C