KPT02E16-23PF80
detaildesc
KPT02E16-23PF80
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E16-23PF80
Description:
CONN RCPT MALE 23POS GOLD CRIMP
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Obsolete
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPT02
Number of Positions 23
Shell Size - Insert 16-23
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C