KPT02E14-18SWEW
detaildesc
KPT02E14-18SWEW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E14-18SWEW
Description:
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD SLDR
Shielding -
Orientation W
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPT02
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C