KPT02E14-18PEW
detaildesc
KPT02E14-18PEW
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E14-18PEW
Description:
CONN RCPT MALE 18POS GOLD SOLDER
Shielding -
Orientation N (Normal)
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPT02
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 14-18
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C