KPT02A12-10PEX
detaildesc
KPT02A12-10PEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02A12-10PEX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPT02
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C