KPT00E14-19PF80
detaildesc
KPT00E14-19PF80
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT00E14-19PF80
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Obsolete
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPT00
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C