KPSE7E16-26PF42
detaildesc
KPSE7E16-26PF42
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE7E16-26PF42
Description:
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C