KPSE6US12-10P
detaildesc
KPSE6US12-10P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6US12-10P
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Potted, Shielding Device
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C