KPSE6F20-39SDZ
detaildesc
KPSE6F20-39SDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6F20-39SDZ
Description:
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C