KPSE6F20-16PDX
detaildesc
KPSE6F20-16PDX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6F20-16PDX
Description:
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C