KPSE6E20-39PWDZ
detaildesc
KPSE6E20-39PWDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6E20-39PWDZ
Description:
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation W
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C