KPSE6E14-19SXDZ
detaildesc
KPSE6E14-19SXDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6E14-19SXDZ
Description:
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation X
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C