KPSE6E14-15PDZ
detaildesc
KPSE6E14-15PDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6E14-15PDZ
Description:
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C