KPSE6E12-10SYDN
detaildesc
KPSE6E12-10SYDN
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6E12-10SYDN
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding -
Orientation Y
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 12-10
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C