KPSE6CGMSS2-18-32P
detaildesc
KPSE6CGMSS2-18-32P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6CGMSS2-18-32P
Description:
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Cord Grip
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 32
Shell Size - Insert 18-32
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C