KPSE6CGMSS2-16-26PZ
detaildesc
KPSE6CGMSS2-16-26PZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE6CGMSS2-16-26PZ
Description:
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Cord Grip
Shielding Shielded
Orientation Z
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C