KPSE1UHST2-14-19P
detaildesc
KPSE1UHST2-14-19P
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE1UHST2-14-19P
Description:
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Heat Shrink, Potted
Shielding -
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number KPSE
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C