KPSE1E22-55PDN
detaildesc
KPSE1E22-55PDN
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE1E22-55PDN
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding -
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C