KPSE1E20-41SDZ
detaildesc
KPSE1E20-41SDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE1E20-41SDZ
Description:
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C