KPSE1E16-26PDZ
detaildesc
KPSE1E16-26PDZ
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE1E16-26PDZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPSE
Package Bulk
Features Shrink Boot Adapter
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number KPSE
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C