KPSE0E22-55SWDX
detaildesc
KPSE0E22-55SWDX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPSE0E22-55SWDX
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation W
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Base Product Number KPSE
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C